NDHSAA Distinguished Students - Past Recipients


Past Distinguished Student Recipients

The goal for the Distinguished Student Award program is to recognize deserving high school juniors who are the "backbone" of interscholastic activities. Each nominee may not be the "super star" in any specific activity, but they have demonstrated their leadership.

2014 - 2015 -  Gavin Muacha, Richland High School
2013 - 2014 -  Tyler Toepke-Floyd, Wishek High School
2012 - 2013 -  Mandi Egeland, Grand Forks Red River High School
2011 - 2012 -  Ashley Barnhart, Kenmare High School
2010 - 2011 -  Elizabeth Ryan, Ray High School
2009 - 2010 -  Sibee Jokela, Watford City High School
2008 - 2009 -  Stephanie Barnhart, Kenmare High School
2007 - 2008 -  Devany Schulz, Fargo Shanley High School
2006 - 2007 -  Thomas Seifert, Bismarck St. Mary's High School
2005 - 2006 -  Danielle Grassel, Devils Lake High School
2004 - 2005 -  Josh Reisenauer, Richardton-Taylor High School
2003 - 2004 -  Sheila Damle, Grand Forks Red River High School
2002 - 2003 -  Sonia Nagala, Oakes High School
2001 - 2002 -  Katie Boeder, Central Cass High School
2000 - 2001 -  Sarah Hill, Bismarck High School
1999 - 2000 -  Kayla Shafer, Glen Ullin High School & Jayd Kittelson, Velva High School
1998 - 1999 -  Joseph Pull, Richland High School
1997 - 1998 -  Kendall Speten, Richland High School
1996 - 1997 -  Amy Mason, Valley City High School & Jason Frey, Granville High School 
1995 - 1996 -  Katy Backes, Grand Forks Red River High School
1994 - 1995 -  Kip Moen, Hettinger High School

All Finalists are listed below by year.  * Indicates Distinguished Student.

* Indicates Distinguished Student/Dreamers & Doers School Year First Name Last Name School
* 1989-1990 Kari Rossland Williston High School
* 1990-1991 Dale Jilek Dickinson Trinity High School
* 1991-1992 Danielle Thompson Wyndmere High School
* 1992-1993 No Distinguished Student Program
* 1993-1994 Megan Gardner Dickinson High School
* 1994-1995 Kip Moen Hettinger High School
* 1995-1996 Katy Backes Grand Forks Red River High School
Finalist 1995-1996 Micaela Bentson Fargo South High School
Finalist 1995-1996 Diana Fornshell Bishop Ryan High School
Finalist 1995-1996 Tara Jean Rising Medina High School
Finalist 1995-1996 Candy Rohwedder Jamestown High School
Finalist 1995-1996 Karey Speten Richland High School
* 1996-1997 Jason Frey Granville High School
* 1996-1997 Amy Mason Valley City High School
Finalist 1996-1997 Jamie Garvey Fargo North High School
Finalist 1996-1997 Thomas Uhde Wing High School
Finalist 1996-1997 Adrienne Vaughn Bismarck St. Mary's High School
Finalist 1996-1997 Sarah Jo Wanner Hebron High School
* 1997-1998 Kendall Speten Richland High School
Finalist 1997-1998 Darcy Bakkegard Valley City High School
Finalist 1997-1998 David Dockter May-Port-CG High School
Finalist 1997-1998 Natasha Gardner Dickinson High School
Finalist 1997-1998 Sarah Maier Ellendale High School
Finalist 1997-1998 Derek Shannon Minot High School
* 1998-1999 Joseph Pull Richland High School
Finalist 1998-1999 Erika Hunt Rock Lake High School
Finalist 1998-1999 Sarah Olin Jamestown High School
Finalist 1998-1999 Grant Popp Bowman High School
Finalist 1998-1999 Sara Marie Volk Granville High School
Finalist 1998-1999 Alexa Zink Medina High School
* 1999-2000 Jayd Kittelson Velva High School
* 1999-2000 Kayla Shafer Glen Ullin High School
Finalist 1999-2000 Aaron Hendrickson Garrison High School
Finalist 1999-2000 Victoria Hoerth Lakota High School
Finalist 1999-2000 Beth Hoge Bismarck Century High School
Finalist 1999-2000 Jonathan Krenz Griggs County High School
* 2000-2001 Sarah Hill Bismarck High School
Finalist 2000-2001 Thomas Erdmann Hillsboro High School
Finalist 2000-2001 Travis Frey Granville High School
Finalist 2000-2001 Amanda Gunderson Halliday High School
Finalist 2000-2001 Bethany Melroe North Sargent High School
Finalist 2000-2001 Marco Moser Leeds High School
Finalist 2000-2001 Angela Ressler Griggs County High School
* 2001-2002 Katie Boeder Central Cass High School
Finalist 2001-2002 John Engelman Bismarck St. Mary's High School
Finalist 2001-2002 Jim Fox Grand Forks Red River High School
Finalist 2001-2002 Tessa Haugen Leeds High School
Finalist 2001-2002 Chelsea Parisien Turtle Mountain High School
Finalist 2001-2002 Brett Svidal Devils Lake High School
* 2002-2003 Sonia Nagala Oakes High School
Finalist 2002-2003 Erin Frazee Oak Grove High School
Finalist 2002-2003 Chauncey Hendershot Bishop Ryan High School
Finalist 2002-2003 Amy Reinhart Richland High School
Finalist 2002-2003 Katie Simpson Rolla High School
Finalist 2002-2003 Jessica Trautwein Fargo South High School
* 2003-2004 Sheela Damle Grand Forks Red River High School
Finalist 2003-2004 Darcy Brandenburg Edgeley High School
Finalist 2003-2004 Alex Dressler Richardton-Taylor High School
Finalist 2003-2004 Lynne Hynek Stanley High School
Finalist 2003-2004 Heather Langseth Oak Grove High School
Finalist 2003-2004 Meghan Rolfsrud Watford City High School
* 2004-2005 Josh Reisenauer Richardton-Taylor High School
Finalist 2004-2005 Christopher Brown Lewis & Clark High School
Finalist 2004-2005 Amy Kemp Cavalier High School
Finalist 2004-2005 Laura Luick Fairmount High School
Finalist 2004-2005 Lauren Palay Grand Forks Red River High School
Finalist 2004-2005 Jared Wagner Beulah High School
* 2005-2006 Danielle Grassel Devils Lake High School
Finalist 2005-2006 Kevin Black Grand Forks Red River High School
Finalist 2005-2006 Josalyn Buxa Anamoose High School
Finalist 2005-2006 Ethan Evenson Hillsboro High School
Finalist 2005-2006 Emily Sturn Bismarck St. Mary's High School
Finalist 2005-2006 Paul Weisgarber Fargo South High School
* 2006-2007 Thomas Seifert Bismarck St. Mary's High School
Finalist 2006-2007 Alyssa Becker Anamoose High School
Finalist 2006-2007 Molly Hanwell Hazen High School
Finalist 2006-2007 Jacob Holm Maple Valley High School
Finalist 2006-2007 Aura Lee Lunde Griggs County High School
Finalist 2006-2007 Michael Mack Drake High School
* 2007-2008 Devany Schulz Fargo Shanley High School
Runner-up 2007-2008 Justin Shipman Watford City High School
Finalist 2007-2008 Brian Knorr Velva High School
Finalist 2007-2008 Cameron Knutson Bismarck St. Mary's High School
Finalist 2007-2008 Mandy Naumann Richardton-Taylor High School
Finalist 2007-2008 Kassondra Smaaladen Midway High School
* 2008-2009 Stephanie Barnhart Kenmare High School
Runner-up 2008-2009 John Kenney Fargo Shanley High School
Finalist 2008-2009 Katie Dressler Richardton-Taylor High School
Finalist 2008-2009 Evan Eide May-Port CG High School
Finalist 2008-2009 Tyler Swenson Dickinson High School
Finalist 2008-2009 Nicole Woinarowicz Grafton High School
* 2009-2010 Sibee Jokela Watford City High School
Runner-up 2009-2010 Alexa Bateman Grand Forks Red River High School
Finalist 2009-2010 Anna Anderson Northern Cass High School
Finalist 2009-2010 Eric Fugleberg May-Port CG High School
Finalist 2009-2010 Shelby Heimbuch Sargent Central High School
Finalist 2009-2010 Jake Miller Kidder County High School
* 2010-2011 Elizabeth Ryan Ray High School
Runner-up 2010-2011 Julia Scherbenske Kidder County High School
Finalist 2010-2011 Adam Boe Fargo South High School
Finalist 2010-2011 Kayla Haugen North Star High School
Finalist 2010-2011 Janna Johnson Northwood High School
Finalist 2010-2011 David Lunde Griggs County High School
* 2011-2012 Ashley Barnhart Kenmare High School
Runner-up 2011-2012 Matthew Martin Ellendale High School
Finalist 2011-2012 Jake Germundson Williston High School
Finalist 2011-2012 Kaitlin Lindsey Midway High School
Finalist 2011-2012 Ashlyn Nelson Lakota High School
Finalist 2011-2012 Brooke Wolf Bismarck High School
* 2012-2013 Mandi Egeland Grand Forks Red River High School
Runner-up 2012-2013 Dominick Goettle Mandan High School
Finalist 2012-2013 Carly Bertsch Fargo South High School
Finalist 2012-2013 Jasmine Kreft Williston High School
Finalist 2012-2013 Austin Mack Dickinson High School
Finalist 2012-2013 Zach Peterson Grafton High School
* 2013-2014 Tyler Toepke-Floyd Wishek High School
Runner-up 2013-2014 Mary Haman Lakota High School
Finalist 2013-2014 Kaci Levorson Grant County High School
Finalist 2013-2014 Rachel Loehr Grand Forks Red River High School
Finalist 2013-2014 Meredith Mutch Larimore High School
Finalist 2013-2014 Mark Nyhus Harvey High School
* 2014-2015 Gavin Muscha Richland High School
Runner-up 2014-2015 Mikayla Aluise Richardton-Taylor High School
Finalist 2014-2015 Rachel Hall Kindred High School
Finalist 2014-2015 Kenady Hansen Washburn High School
Finalist 2014-2015 Clarissa Ann Olson Valley City High School
Finalist 2014-2015 Ryan Thompson Lakota High School
Updated 12/02/2014