NDHSAA 2014/15 Tournament Sites


Board Approved April 22, 2014

  DATE SITE SELECTED MANAGER E-MAIL
  2014-2015      
BASEBALL        
  State A May 28, 29, 30, 2015 Fargo - Newman Field Todd Olson olsont1@fargo.k12.nd.us
  State B May 28, 29, 30, 2015 Mandan Lorell Jungling lorell.jungling@msd1.org
BASKETBALL - Boys        
   Region 1 March 9, 10, 12, 2015 NDSCS Thomas Dryburgh thomas.dryburgh@ndscs.com
   Region 2 March 9, 10, 12, 2015 Grand Forks Betty John Hutchison john.hutchison@sendit.nodak.edu
   Region 3 March 9, 10, 12, 2015 Jamestown Civic  Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
   Region 4 March 9, 10, 12, 2015 Devils Lake Jason Wiberg jason.wiberg@dlschools.org
   Region 5 March 9, 10, 12, 2015 Bismarck Civic Center Brian Marcus marcusb@shilohchristian.org
   Region 6 March 9, 10, 12, 2015 Minot State Alton Nygaard alton.nygaard@sendit.nodak.edu
   Region 7 March 9, 10, 12, 2015 Dickinson Trinity Ken Keller kkeller@ndsupernet.com
   Region 8 March 9, 10, 12, 2015 Williston State College Dan Artamenko dan.artamenko@willistonstate.edu
State B Boys March 19, 20, 21, 2015 Bismarck Civic Center Jim Haussler jim_haussler@bismarckschools.org
BASKETBALL-Boys & Girls Combined - A      
 A Regions        
   East March 3, 6, 7, 2015 Grand Forks Alerus Mark Rerick mark.rerick@gfschools.org
   West March 5, 6, 7, 2015 Bismarck Civic Center Jim Haussler jim_haussler@bismarckschools.org
State A Boys & Girls March 12, 13, 14, 2015 Fargodome Todd Olson olsont1@fargo.k12.nd.us
BASKETBALL - Girls        
B Regions        
   Region 1 February 23, 24, 26, 2015 Fargo Civic Center Justin Pieterick justin.pieterick@oakgrovelutheran.com
   Region 2 February 23, 24, 27, 2015 Grand Forks Betty John Hutchison john.hutchison@sendit.nodak.edu
   Region 3 February 23, 24, 26, 2015 Jamestown Civic  Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
   Region 4 February 23, 24, 26, 2015 Devils Lake Jason Wiberg jason.wiberg@dlschools.org
   Region 5 February 23, 24, 26, 2015 Mandan Lorell Jungling lorell.jungling@msd1.org
   Region 6 February 23, 24, 26, 2015 Minot Audi Alton Nygaard alton.nygaard@sendit.nodak.edu
   Region 7 February 23, 24, 26, 2015 Dickinson Trinity Ken Keller kkeller@ndsupernet.com
   Region 8 February 23, 24, 26, 2015 New Town  Chuck Hunter chuck.hunter@sendit.nodak.edu
State B Girls March 5, 6, 7, 2015 Minot State Dome Rick Hedberg Rick.Hedberg@minotstateu.edu
CROSS COUNTRY        
State October 25, 2014 Minot Mitch Lunde mitch.lunde@sendit.nodak.edu
FOOTBALL        
Dakota Bowl November 14, 2014 Grand Forks Alerus Mark Rerick mark.rerick@gfschools.org
GOLF -Girls A        
Regions        
   East Deadline September 29, 2014 Wahpeton Mike McCall mike.mccall@sendit.nodak.edu
   West Deadline September 29, 2014 Jamestown County C Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
State A October 6, 7, 2014 Jamestown County C Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
GOLF -Boys A        
Regions        
   East Deadline May 27, 2015 Fargo - Edgewood Todd Olson olsont1@fargo.k12.nd.us
   West Deadline May 27, 2015 Bismarck Jim Haussler jim_haussler@bismarckschools.org
State A June 2, 3, 2015 Fargo - Edgewood Todd Olson olsont1@fargo.k12.nd.us
GOLF Boys & Girls B        
Regions        
   Region 1 Girls Deadline May 16, 2015 Ashley (South Border) Jeremy St. Aubin jstaubin99@yahoo.com
   Region 1 Boys Deadline May 16, 2015 Edgeley Todd Kosel todd.kosel@sendit.nodak.edu
   Region 2 Girls Deadline May 16, 2015 Mayville Vicki Sohlot vsoholt@gmail.com
   Region 2 Boys Deadline May 16, 2015 Carrington Greg Johnson rjohnson@daktel.com
   Region 3 Girls Deadline May 16, 2015 Cando Jeff Hagler jeffrey.hagler@sendit.nodak.edu
   Region 3 Boys Deadline May 16, 2015 Larimore Patti Aanenson Patti.Aanenson@sendit.nodak.edu
   Region 4 Girls Deadline May 16, 2015 Rugby Scott Grochow scott.grochow@sendit.nodak.edu
   Region 4 Boys Deadline May 16, 2015 Souris Valley(OR)  Jeremy Feller jeremy@bitzpc.com
   Region 5 Girls Deadline May 16, 2015 South Heart Kirby Robb krobb@ndsupernet.com
   Region 5 Boys Deadline May 16, 2015 South Heart Jerry Perdaems jperdaems@ndsupernet.com
   Region 6 Girls Deadline May 16, 2015 Watford City Randy Cranston rcranston@watford-city.k12.nd.us
   Region 6 Boys  Deadline May 16, 2015 Burlington (DLB) Dan Miller grocdan@hotmail.com
State B Girls May 26, 27, 2015 Jamestown Hillcrest Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
State B Boys May 26, 27, 2015 Carrington Greg Johnson rjohnson@daktel.com
GYMNASTICS        
State February 27, 28, 2015 Minot Mitch Lunde mitch.lunde@sendit.nodak.edu
HOCKEY  - Boys        
Regions        
   East February 17, 20, 21, 2015 Grand Forks Mark Rerick mark.rerick@gfschools.org
   West February 19, 20, 21, 2015 Bismarck Jim Haussler jim_haussler@bismarckschools.org
State February 26, 27, 28, 2015 Fargo-Scheels Arena Todd Olson olsont1@fargo.k12.nd.us
HOCKEY -  Girls        
State February 26, 27, 28, 2015 Fargo-Scheels Arena Todd Olson olsont1@fargo.k12.nd.us
SOCCER - Boys        
State October 9, 10, 11, 2014 Grand Forks Mark Rerick mark.rerick@gfschools.org
SOCCER - Girls        
State May 28, 29, 30, 2015 Jamestown Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
SOFTBALL        
State May 28, 29, 30, 2015 Dickinson Guy Fridley gfridley@dpsnd.org
SWIMMING- Boys        
State March 6, 7, 2015 Bismarck Jim Haussler jim_haussler@bismarckschools.org
SWIMMING - Girls        
State November 14, 15, 2014 Bismarck Jim Haussler jim_haussler@bismarckschools.org
TENNIS - Boys        
Regions         
   East Sept. 25, 26, 27, 2014 Grand Forks Mark Rerick mark.rerick@gfschools.org
   West Sept. 25, 26, 27, 2014 Minot Mitch Lunde mitch.lunde@sendit.nodak.edu
State October 2, 3, 4, 2014 Grand Forks Mark Rerick mark.rerick@gfschools.org
TENNIS- Girls        
Regions          
   East May 14, 15, 16, 2015 Fargo - Courts Plus Todd Olson olsont1@fargo.k12.nd.us
   West May 14, 15, 16, 2015 Minot Mitch Lunde mitch.lunde@sendit.nodak.edu
State May 21, 22, 23, 2015 Minot Mitch Lunde mitch.lunde@sendit.nodak.edu
TRACK        
Regions - A        
East May 16, 2015 Grand Forks Mark Rerick mark.rerick@gfschools.org
West May 16, 2015 Dickinson Guy Fridley mitch.lunde@sendit.nodak.edu
Region - B        
   Southeast May 16, 2015 Lisbon Pat Adair patrick.adair.1@sendit.nodak.edu
   Northeast May 16, 2015 Larimore Patti Aanenson Patti.Aanenson@sendit.nodak.edu
   South Central May 16, 2015 Bismarck Jim Haussler jim_haussler@bismarckschools.org
   North Central May 16, 2015 Rugby Scott Grochow scott.grochow@sendit.nodak.edu
   Southwest May 16, 2015 Bowman Tyler Senn Tyler.J.Senn@sendit.nodak.edu
   Northwest May 16, 2015 Watford City Randy Cranston rcranston@watford-city.k12.nd.us
State A & B May 22, 23, 2015 Bismarck Jim Haussler jim_haussler@bismarckschools.org
VOLLEYBALL        
Regions - B        
   Region 1 November 10, 11, 13, 2014 Lisbon Pat Adair patrick.adair.1@sendit.nodak.edu
   Region 2 November 10, 11, 13, 2014 Larimore Patti Aanenson Patti.Aanenson@sendit.nodak.edu
   Region 3 November 10, 11, 13, 2014 Jamestown Jim Roaldson jim.roaldson@sendit.nodak.edu
   Region 4 November 10, 11, 13, 2014 Devils Lake Jason Wiberg jason.wiberg@dlschools.org
   Region 5 November 10, 11, 13, 2014 Underwood Kerrie Stansfield kerrie.stansfield@gmail.com
   Region 6 November 10, 11, 13, 2014 Minot Audi Alton Nygaard alton.nygaard@sendit.nodak.edu
   Region 7 November 10, 11, 13, 2014 Dickinson Trinity Ken Keller kkeller@ndsupernet.com
   Region 8 November 10, 11, 13, 2014 New Town Chuck Hunter chuck.hunter@sendit.nodak.edu
VOLLEYBALL        
Regions - A        
   East November 10, 14, 15, 2014 Shanley HS Randy Nelson randy.nelson@fdjp2.k12.nd.us
   West November 13, 14, 15, 2014 Dickinson Guy Fridley guy.fridley@dickinson.k12.nd.us
State A & B November 20, 21, 22, 2014 Minot State Dome Mitch Lunde mitch.lunde@sendit.nodak.edu
WRESTLING        
Regions - A         
   East February 14, 2015 Valley City Marty Bratrud martin.bratrud@sendit.nodak.edu
   West February 14, 2015 Mandan Lorell Jungling lorell.jungling@msd1.org
Regions - B        
   Region 1 February 14, 2015 Oakes Jason Schmitz schmitz@oakes.k12.nd.us
   Region 2 February 14, 2015 Grafton Randy Rice randy.rice@sendit.nodak.edu
   Region 3 February 14, 2015 Kenmare Lars Christensen larsandem@rtc.coop
   Region 4 February 14, 2015 Standing Rock Jay Claymore jay.claymore@sendit.nodak.edu
State  February 19, 20, 21, 2015 Fargo Dome Curt Jones jones@west-fargo.k12.nd.us
DEBATE - State February 6, 7, 2015 Fargo Gayle Hyde hydeg@fargo.k12.nd.us 
MUSIC - State A        
   Vocal/Strings April 24, 2015 Valley City State Univ. Jill Bergstedt jillbergstedt@yahoo.com
MUSIC - State B May 2, 2015 Bismarck State College Jill Bergstedt jillbergstedt@yahoo.com
PLAYS - State A April 13, 14, 2015 LRSC - Devils Lake Toni Gredesky toni.gredesky@sendit.nodak.edu 
PLAYS - State B November 24, 25, 2014 U of Jamestown Mike McIntyre mcintyre@jc.edu
SPEECH - State A April 18, 2015 Jamestown High School Sue Anderson susan.l.anderson@sendit.nodak.edu
SPEECH - State B April 25, 2015 Mandan High School Sue Anderson susan.l.anderson@sendit.nodak.edu
STUDENT CONG. November 6, 7, 2014 Bismarck State Capitol Sue Anderson susan.l.anderson@sendit.nodak.edu
Updated 10/01/2014